Film Tiengemeten niet compleet

tiengemeten.jpg
Fotograaf: M. van Lokven
Bron: Natuurmonumenten

Donderdag 4 maart wordt de film “Nieuw Tiengemeten” uitgezonden bij de NPS. In het derde deel van de documentaire blikt filmmaakster Digna Sinke terug op de omvorming van het agrarische Tiengemeten tot natuurgebied. Wat vindt Natuurmonumenten van deze film?

 

Verhaal niet compleet

Hoewel de documentaire prachtige beelden bevat, laat Sinke vooral zien hoe machines aan het werk zijn en gaten graven in het landschap. Zij laat slechts een tussenfase zien op weg naar de prachtige natuur die het nu is geworden. Daardoor is het verhaal niet compleet.

 

Spectaculaire ontwikkelingen op Tiengemeten

Sinds de natuur sinds het voorjaar 2007 z’n gang mag gaan, doen zich spectaculaire ontwikkelingen voor. Aan één kant van het eiland is een dijk doorgeprikt waardoor het zoete getijdenwater van het Haringvliet vrij spel heeft. Het water doet wat de bedoeling is. Er worden nieuwe kreken gevormd, slikvlakten ontstaan, water blijft staan in kommen en hoog en laag water wisselen elkaar af.

 

82 soorten broedvogels

Nu, bijna drie jaar later, zijn de resultaten verbluffend. In 2008 werden tijdens een onderzoek maar liefst 82 soorten broedvogels waargenomen. Er broeden algemene soorten als wilde eend, meerkoet en grauwe gans, maar ook zeer tot de verbeelding sprekende soorten als ijsvogel, steltkluut en kwartelkoning. Beheerder Henk Maijer voorspelt dat het de komende tien jaar nog spannender wordt: “Tiengemeten ontwikkelt zich steeds meer tot een vogelparadijs. Nu al scharrelen er lepelaars en zilverreigers rond. En afgelopen winter hingen er maar liefst drie zeearenden boven het eiland.”

In de nieuwsberichten van Tiengemeten leest u meer over de successen van het eiland.

 

 

De recreant

Maar ook voor recreanten die op zoek zijn naar ruimte en rust is er meer te beleven. Er zijn drie gemarkerde wandelroutes die elk een eigen stuk Tiengemeten laten zien. Vlakbij het haventje liggen het informatiecentrum en het vorig jaar geopende Rien Poortvlietmuseum. Hier wordt een selectie getoond uit 1400 werken van de kunstschilder (1932-1995).

 

Horeca op het eiland

In het oostelijk deel zijn een horecagelegenheid, herberg en camping te vinden. Ook zijn enkele oude gebouwen gerenoveerd tot prachtige vakantiewoningen. In mei wordt het Landbouwmuseum geopend in de net gerestaureerde Helenahoeve. Inmiddels heeft Tiengemeten ook een zorgboerderij, waar mensen met psychische klachten een periode verblijven en in de natuur werken.

 

Wilt u zelf zien hoe Tiengemeten eruit ziet, bekijk dan bovenstaande video of breng een bezoek aan het eiland. Veerpont St. Antonius vaart elk uur heen en weer vanaf Nieuwendijk. Wie na 17.00 uur nog van het eiland af wil moet alleen wel even de veerman bellen (06-53234129).