Herstel Buitenplaatsen Land en Bosch, Bantam en Gooilust

Gooilust vanaf dierenweide
Fotograaf: J. van Galen Last
Bron: Natuurmonumenten
Op maandag 17 oktober begint Natuurmonumenten met het voorbereiden van een nieuwe wandelroute op Land en Bosch. Op Gooilust wordt het sterrenbos en het rondeel hersteld.
Deze werkzaamheden zijn onderdeel van het meerjarige herstelplan van de 's-Gravelandse Buitenplaatsen. Meer lezen over het herstelplan 

Voorbereiden nieuwe wandelroute

Achter de buitenplaats Land en Bosch aan de Leeuwenlaan wordt begonnen met het schoonmaken van de slootkanten en het uitdunnen van het bos. Dit zijn belangrijke voorbereidende werkzaamheden omdat Natuurmonumenten het park achter het huis van Land en Bosch weer open wil stellen voor wandelaars. Daarom moeten oude takken en slechte bomen weggehaald worden. Dat heet veiligheidssnoei. Vanzelfsprekend moeten ook de wandelpaden hersteld worden. De bruggen tussen de verschillende buitenplaatsen, Jagtlust, Land en Bosch en Schoonoord, zijn al opnieuw geplaatst of hersteld.

Naar verwachting zijn de werkzaamheden eind dit jaar klaar en kan er een nieuwe wandelroute over de buitenplaatsen geopend worden.

Bantam nog mooier

Dit najaar vinden er ook werkzaamheden plaats op Bantam, de meest verborgen buitenplaats in ’s-Graveland die door het heuvelachtige landschap ook wel Klein Zwitserland wordt genoemd. Hier wordt ook een deel van het park uitgedund en weer aangeplant. Oude glooiingen en kronkelende waterbeekje worden hersteld.

Gooilust

Op Buitenplaats Gooilust wordt het Sterrenbos opgeknapt. En in de statige bomenlaan achter het landhuis wordt het rondeel uit de 17e eeuw hersteld. Dat is een ronde, open ruimte, die zorgt voor meer lichtinval, waar omheen 46 nieuwe beuken geplant worden.
Ik vind het jammer dat op Bantam in "Klein Zwitserland" de uitdunning wel erg rigoureus is en er erg veel mooie beuken sneuvelen. Hierdoor gaat de sfeer daar mijns inziens verloren. Volstaat het uibaggeren van de kronkelende beek niet zodat er weer water door kan stromen? Het word zo meer een park dan een bos.

Fijn dat u zo geniet van Bantam. Natuurmonumenten wil er juist voor waken dat de sfeer van dit bijzondere gebied behouden blijft. Kabbelende beken, helder water, met mooie lichtval en kronkelende paadjes. Er is jarenlang niets aan gedaan en de kwaliteit van het gebied holt achteruit. We hebben er heel zorgvuldig naar gekeken en doen alleen die ingrepen die echt noodzakelijk zijn. Die ingrepen lijken nu best rigoureus, maar daarmee kunnen we wel verzekeren dat op termijn de sfeer van het gebied behouden blijft. Volgende winter ziet het er allemaal veel mooier uit.

Natuurmonumenten

Ik kan mij wel vinden in de werkzaamheden die op Bantam plaats vinden, alleen de uitwerking laat hier en daar te wensen over. Zo worden bomen soms te ver boven de grond en slordig afgezaagd (wie Bantam aan de zuidzijde binnenkomt kijkt na 50 meter naar links). Bovendien beschadigen vallende bomen vaak andere bomen. Van die gezonde bomen hangen dan half afgebroken takken naar beneden. Geen gezicht. Waarom die half afgebroken en naar beneden hangende takken niet even afgezaagd. Bij een van de bruggetjes staat een kleine boom, waarvan de hele bovenkant er bij hangt. Ook blijven soms grote takken van vallende bomen in gezonde bomen hangen. Het oog wil ook wat. Al deze werkzaamheden worden door externen uitgevoerd. Goed voor hun werk, maar geen oog voor détail. De mensen van Natuurmonumenten zouden daar wel wat meer toezicht op mogen houden. Ik ben verheugd dat eindelijk werk wordt gemaakt van het uitbaggeren van vijvers, sloten en vaarten. Nu de vijver aan de voorzijde van het huis op Gooilust nog (aan beide zijden van de stenen brug). Door het uitbaggeren komen er op sommige locaties ook veel takken op de kant terecht. Ik beveel Natuurmonumenten aan die takken te verspreiden wat verder van de kant weg. Nu maken sommige waterkanten na het baggeren een erg rommelige indruk, die niet zo goed past bij het karakter van een landgoed. Ik ben enthousiast over de werkzaamheden op Gooilust (herinrichting vijver in Sterrebos en aanleg rondeel). Ik hoop wel dat de nieuw te planten beuken iets groter zullen zijn dan de beuken die een paar jaar geleden achter in Boekestein zijn geplant ! De 's-Gravelandse landgoederen krijgen nu de aandacht krijgen die zij verdienen.

Fijn dat u zo enthousiast bent over de  herstelwerkzaamheden op de 's-Gravelandse Buitenplaatsen.

Bij de oplevering van de werkzaamheden op Bantam is de uitvoering uitgebreid ter sprake gekomen. De aannemer zal het werk op een nette manier afronden.

De bomen en takken die tijdens het baggeren op de kant zijn gekomen worden deze winter nog zoveel mogelijk verwijderd, eerst moet het slootvuil drogen.

De aan te planten beuken hebben de maat 20-25 cm omtrek. Uit ervaring blijkt dat deze bomen het snelst aanslaan en doorgroeien. Grotere maten zijn onevenredig duur en hebben een kleinere kans van aanslaan. Het duurt minstens 3 jaar voordat de pas geplante boom doorgroeit.

Natuurmonumenten