Wandelroute landgoed Jagtlust, vlakbij Hilversum

Gemiddeld: 3.3 (9 stemmen)
Lengte route: 
2 km

Wandel over een bijzonder landgoed met een prachtig oud landhuis. Geniet tijdens deze kindvriendelijke wandelroute van de historie en de architectuur. Raap kastanjes bij de ’12 apostelen’ en neem een kijkje in de grot! 

Het rondje van Six

 

Wandelen over het landgoed
 

De wandeling voert door een gebied met een rijke historie. In 1861 kocht Jan Pieter Six Jagtlust. Tot 1992 bleef het landgoed bezit van deze beroemde Amsterdamse koopmansfamilie. Ook de buitenplaatsen Land en Bosch, Hilverbeek en Gooilust behoorden korte of lange tijd tot het familiebezit. Jan Pieter Six gaf het landgoed zijn huidige vorm, in Engelse landschapsstijl. Je ziet tijdens het wandelen dat hij bovendien het park heeft verrijkt met (exotische) heesters en bomen, bijvoorbeeld de bijzondere tulpenboom en moerascipres.

Na zijn dood erfde zijn zoon jhr. Willem Six de buitenplaats. In zijn opdracht verbouwden de architecten Schill en Haverkamp het landhuis ingrijpend, tot wat het nu is. Het interieur van rond 1900 is nog intact.

Tegenwoordig kun je in het landhuis logeren. Het historische pand is een zorghotel en bed and breakfast. Het theehuis uit 1824 kun je het beste vanaf de Leeuwenlaan zien.

Onlangs zijn veel verhalen van die tijd opgetekend door de nu nog levende neven en nichten Six. Bij die gelegenheid werd deze wandeling gedoopt tot het ‘rondje van Six’.

Meer wandelroutes in Noord-Holland
 

De wandelroute: het rondje van Six
 

(de nummers komen overeen met de nummers op de kaart)
 

1. Scheiwal tegen vijandige buren

De wandelroute begint bij het eerste hek, gezien vanaf de Corverslaan. Hier kom je op de nieuwe scheiwal, of Bergbos genaamd. De oude Scheywal was de begrenzing van het Trompenveld, een smalle strook land waarop het landgoed Jagtlust werd aangelegd. De eerste vermelding hiervan dateert uit 1669. Een wal was nodig als barrière tegen het vijandige Gooiland. De oorspronkelijke scheiwal ligt op de grens met landgoed Heilust en is voor een deel afgegraven.

2. 12 apostelen

De bomengroep die je hier ziet heet in de volksmond de 12 apostelen. Zo genoemd nadat een tuinman van de Sixen hier twaalf kastanjes in een kring heeft geplant. De naam verwijst ongetwijfeld naar de religieuze inborst van de planter, dan wel de naamgever.

3. Hunebed

Jhr. Willem Six liet tussen 1900 en 1919 op deze plek een grote stapel zwerfkeien plaatsen. Deze stapel wordt het Hunebed genoemd. Misschien zijn dit wel de stenen die voorheen de scheiwal afbakenden. In een akte uit 1794 staat “met diversche grooten steenen is afgebakend, de breedte van de zelve scheywal wederzijds bepaalende”.

4. Grot

Je staat nu voor de grot. In stijl met het omringende landschap werd dit ornament door Jan Pieter Six opgericht. Het dateert uit tweede helft 19de eeuw. De vloer bestaat uit een patroon van zwarte en witte kiezels. De grot is zodanig gebouwd dat je als wandelaar vanaf hier een zicht hebt over de lengterichting van de vijverpartij.

5. Landhuis

Lange tijd stond op de plek van de huidige villa een huis met een enkele verdieping. Rond 1900 werd het oude huis met twee verdiepingen verhoogd. Door de twee op het zuidoosten gerichte vensters en de oranjerie eronder lijkt het gebouw op een Italiaanse renaissancevilla. Oorspronkelijk stonden er op de balustrade boven de oranjerie twee terracotta bustes van een man en een vrouw. Je ziet hier ook twee bijzondere bomen: een tulpenboom en een moerascipres. Beiden zijn rond 1845 geplant.

Eerder, in 1862, werd door Jan Pieter Six op de heuvel bij het huis de rode duiventoren gebouwd, compleet met middeleeuwse kantelen. In de landschapsarchitectuur wordt dit een follie (sierbouwwerk zonder functie) genoemd.

6. Moestuin

Op alle buitenplaatsen werd vroeger een moestuin gehouden. In de moestuin van Jagtlust zijn nog een aantal oude elementen aanwezig, zoals de kas direct links van de ingang. Daarnaast de broeierijen, waar vroeg in het seizoen gewassen werden opgekweekt voor ze in de volle grond werden gepoot. De moestuin is gesloten voor publiek.
 

Hoe is de wandelroute te bereiken?
 

Met eigen vervoer

De ingang van het landgoed ligt aan de achterkant van het landgoed, aan de Corverslaan. Parkeren bij de eerste weg rechts.
 

Met ovenbaar vervoer

Neem vanaf Hilversum Bus 105 en stap uit bij de halte Corverslaan. Wandel de Corverslaan op en neem eerste weg rechts. 
 

Adressen

Bezoekerscentrum ’s-Graveland
Noordereinde 54b
1243 JJ ’s-Graveland
(035) 656 30 80

 

Biologisch-dynamische Tuinderij Land en Boschzigt
(winkel, terras, picknickmanden)
Leeuwenlaan 36
1243 KB ’s-Graveland
tel: 035 - 656 38 67www.versvanhetland.nl
Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9 tot 17 uur, zaterdag 8.30 tot 15 uur. Van 1 april tot 1 september is op zaterdag.
De Theetuin open van 9 tot 16 uur.

 

Natuurmonumenten Ledenservice
(035) 655 99 11