Orchideeën krijgen de ruimte in Buurserzand

BuurserzandNAMO18498 Ferry Siemensma.JPG
Fotograaf: Ferry Siemensma
Bron: Natuurmonumenten
In het Buurserzand bij Haaksbergen krijgen orchideeën en andere zeldzame planten volop ruimte om zich te ontwikkelen. Natuurmonumenten werkt de komende maanden aan herstel van het natuurlijke grondwatersysteem bij het Meujenboersven aan de Knoefweg. Deze weg is daarom in oktober enige tijd afgesloten.

Bestaande stukken heide en grasland worden met elkaar verbonden. Zo ontstaat een bloemrijk, open landschap, zoals in de aangrenzende gebieden Kleine en Grote Orchideeënweide. Hier groeien fraaie en zeldzame planten als gevlekte orchis, parnassia en klokjesgentiaan. 

Kalkrijk water

Vroeger was het hier in het voorjaar één bloemenzee. Nu zijn er nog enkele stukken grasland. Natuurmonumenten verbindt deze en verbetert de waterhuishouding.
 
Bloemenzee orchideeen
Fotograaf: Rita vd Broek
Bron: Natuurmonumenten

Zo kunnen zeldzame planten als parnassia en gevlekte orchis zich handhaven en uitbreiden. Deze planten hebben kalk- en ijzerhoudend water nodig. Dat water borrelt hier als kwel omhoog uit diepere bodemlagen. Het veel zuurdere regenwater breekt kalk af en is dus niet gunstig voor de orchideeën. 
 
 

Werkzaamheden

Daarom wil Natuurmonumenten ervoor zorgen dat het regenwater gemakkelijk kan worden afgevoerd en het kwelwater juist lang in het gebied wordt vastgehouden. In een gebied ter grootte van 50 voetbalvelden worden diepe sloten gedempt of vervangen door ondiepe slenken. Delen wordt afgegraven of geplagd.

Een klein grove dennenbos, dat verdrogend werkt, maakt plaats voor open landschap. Ook van de groepjes berken en wilgen wordt een deel gekapt.

De Knoefweg en het naastliggende fietspad worden waar nodig iets opgehoogd. In natte periodes zal echter een ondiepe doorwaadbare plaats ontstaan. Het oude houtwallenpatroon met daartussen de bloemrijke hooilanden blijft gehandhaafd.

Resultaat

gentiaanblauwtje
Fotograaf: Kars Veling
Bron: Saxifraga
De natuur wordt waardevoller en gevarieerder. Libellen en de vlinder gentiaanblauwtje profiteren van de veranderingen. Voor de bezoekers van het natuurgebied verandert de beleving. Het gebied rond de Knoefweg wordt een opener landschap, met hier en daar groepjes bomen. De omliggende landbouwpercelen van agrarische bedrijven ondervinden geen nadelige gevolgen.