Roerdompen in het rietland

roerdomp
Fotograaf: Arie de Knijff
Bron: Saxifraga

Roerdompen zijn een meester in het verdwijnen. Dankzij hun schitterende camouflagekleuren vallen ze bijna weg tussen het oude riet. In het voorjaar krijg je deze vogels eigenlijk nooit te zien, maar nu juist wel.

Camouflage?

Deze lange winter speelt dat ‘rietstengelverenkleed’ de vogel parten. Gedreven door honger en kou zijn de roerdompen opvallend mak. Ze staan in alle openheid bij het laatste beetje water te wachten op wat eetbaars.

Het gebeurt regelmatig dat roerdompen hun karakteristieke ‘paalhouding’ aannemen in een landschap waar dat helemaal geen effect heeft. Met hun snavel omhoog en de ogen naar voren gericht, vallen ze dan juist nog meer op.
 

roerdomp
Fotograaf: Piet Munsterman
Bron: Saxifraga

Beproeving

In lang aanhoudende winters, zoals nu het geval is, wordt de populatie zwaar op de proef gesteld en zal waarschijnlijk de helft van de roerdompen niet overleven. Van de Nederlandse roerdompen trekt een aantal naar het zuiden en het overgebleven deel wordt aangevuld met soortgenoten uit het oosten.

Natuurmonumenten doet er alles aan om deze bijzondere dieren te beschermen. Ons rietbeheer in natuurgebied De Wieden is bijvoorbeeld geheel gericht op het behoud van deze kwetsbare rietvogels.

Misthoorn

Als de sterkste vogels het voorjaar hebben gehaald klinkt al gauw weer hun misthoornachtige roep. Deze roep, die wordt voortgebracht met lucht in de keelzak, is tot op een kilometer ver te horen. Dat is ook wel nodig, want riet dempt enorm en het geluid moet ver kunnen dragen. 

De Wieden

Dit bijzondere geluid kunt u zelf ervaren in ons natuurgebied De Wieden. Een geheimzinnig hoempen dat plotseling opstijgt uit de grote rietvelden en moerassen; door het lage geluid niet direct wetend waar het vandaan komt.

In het voorjaar zijn er verschillende excursies waarbij u de roerdomp kunt tegenkomen (zie Activiteiten voor een overzicht). Maar nu is de kans om een van deze dieren te treffen het grootst. Ga dus lekker op pad in de Wieden en hou de waterranden goed in de gaten!
 

roerdomp
Fotograaf: Arie de Knijff
Bron: Saxifraga