Ga direct naar inhoud
Nieuws

Unieke beleving in Eemland

20 februari 2025 | Ingrid de van der Schueren

Weinig gebieden kunnen in korte tijd zo veranderen als de Eempolders. In februari/maart is het nog het domein van duizenden overwinterende ganzen en eenden. Even later, eind maart en in april barst het voorjaar los met overal zingende, roepende en baltsende weidevogels.

Weidevogels
Weidevogels

De enorme rijkdom aan vogels is mede te danken aan goede afspraken met de boeren. De hoge waterstand, ook wel plas-dras genoemd, en het laat maaien in het seizoen maakt het voor weidevogels erg aantrekkelijk.
Kortom, het loont zeker de moeite om regelmatig dit boeiende gebied te bezoeken. In februari/maart zijn dan nog grote aantallen kol- en brandganzen te zien. Elk jaar is er in hun kielzog ook wel de zeldzame roodhalsgans te ontdekken. Deze sierlijke ‘winterganzen’ moeten niet verward worden met de grauwe ganzen die het hele jaar door in Nederland verblijven en door grote aantallen jongen een steeds grotere plaag aan het worden zijn.

Weidevogels

Zowel in de polder als op het Eemmeer (te overzien vanaf een vogelkijkhut) zijn ook enorme aantallen smienten te zien en ook zeker – met hun fluittoon – te horen. In april is er van deze ‘winterse rijkdom’ niet veel meer over en hebben de weidevogels hun territoria ingenomen. Er zijn weinig plekken in het land waar de roep van de grutto zo uitbundig is te horen. Om blij van te worden en soms ook een beetje weemoedig omdat dit vroeger zo gewoon was in ons polderlandschap. De Eempolders zijn natuurlijk prima te doorkruisen met de fiets, maar ook komend met de auto zijn er twee mooi startpunten voor een wandeling: de pont bij Eemdijk of vanaf de Theetuin Eemnes/Brave Hendrik.

Weidevogels

Meer info: Eemland - Natuurgebied | Natuurmonumenten

Gert Kamphof

Ingrid de van der Schueren