Mountainbiken groeit in populariteit en mountainbikers weten de speciale paden goed te vinden. Omdat de MTB-routes intensief gebruikt worden, is het voor de veiligheid en de natuur essentieel dat ze goed worden onderhouden.
Door een vignet te kopen, draag je bij aan het onderhoud en de veiligheid van de circa 125 km MTB-paden. De opbrengst van de vergunningverkoop dekt de kosten echter niet volledig. Door een deel van het onderhoud met vrijwilligers te doen, houdt Natuurmonumenten ruimte om te investeren in nieuwe paden. Zo is vorig jaar een route in het Voorsterbos aangelegd en wordt er dit jaar een extra lus aan een bestaande route toegevoegd. Daarnaast gaat een klein deel van het bedrag naar het beheer van de natuur in deze gebieden.
Bij het beheer van de MTB-routes komt heel wat kijken! Onderhoud, bewegwijzering en veiligheid zijn heel belangrijk. Zo wordt op de routes jaarlijks groot onderhoud gepleegd. Daarnaast worden het hele jaar door structurele controles gedaan. Ook worden er op basis van meldingen van medewerkers of publiek checks gedaan en waar nodig, direct onderhoud gepleegd. Op de bordjes langs de routes staan codes. Aan de hand van die codes wordt een calamiteitenplanning gemaakt en afgestemd met de veiligheidsdiensten.
Het onderhoud is ervoor bedoeld de paden veilig, begaanbaar, bewegwijzerd en schoon te maken en te houden. Concreet doen we aan onderhoudswerk: