Ga direct naar inhoud
Nieuws

Nieuw Drostendiep bloeit

27 augustus 2025 | Sanne van Gemerden

Het water weerspiegelt de blauwe lucht. In het ondiepe deel van de beek groeien groene stengels met een krans van roze bloemen. Het Nieuwe Drostendiep is na de grote ingrepen van eerder dit jaar tot rust gekomen. De natuur neemt het gebied weer terug in bezit en dat is precies wat de bedoeling is.

Nieuw Drostendiep

Bloemen uit water

Aan het woord is Ronald Popken, boswachter ecologie in Zuid Drenthe: “We zijn zo blij met de ontwikkelingen die we nu al zien in de beek. Je ziet de planten in het water en langs de oever groeien. Is die roze zwanenbloem daar niet prachtig?”. Een grote ingreep was om de bovenlaag van de velden naast de beek af te graven om de invloed van fosfaat te verminderen. Een ander doel van het project is om de grondwaterstand rondom de beek te verhogen. Het project is nog niet klaar. Boswachter Popken werkt er, samen met partners in dit project, hard aan om dit gebied te verbeteren voor biodiversiteit en milieu. 

Zwanenbloem

Langzaam stromen

Belangrijk was dat het water ook langzamer ging stromen. Daarom is de beek ondieper gemaakt door er zand in aan te brengen. De natuurlijke stroming heeft het zand verspreid over de bodem, met het verwachte effect. Nu wervelt er minder slib in het water. Het water is helderder en dat is gunstig voor planten en dieren. 

Nieuw Drostendiep

Vleesetende plant

Een mooi voorbeeld wil de boswachter gelijk wel geven. Popken: “We zien nu al Loos blaasjeskruid in de beek. Deze drijvende waterplant leeft in voedselarm water met een zanderige bodem. In kleine blaasjes vangt het diertjes, zoals watervlooien of muggenlarven. Dit verteert de plant en zo krijgt het blaasjeskruid de energie om te groeien, bijzonder he?”.

Loos Blaasjeskruid

Samenwerken voor natuur

Natuurmonumenten werkt in dit project samen met Stichting Het Drentse Landschap, Initiatiefgroep Stroomgebied Drostendiep, Waterschap Vechtstromen, Agrarische natuur Drenthe, gemeente Coevorden en provincie Drenthe. De werkzaamheden hebben tot doel om de Kaderrichtlijn water en de natuuropgaven die er liggen uit te voeren. 

Meer lezen over het project:

Provincie Drenthe – Nieuw Drostendiep

Waterschap Vechtstromen – Nieuw Drostendiep

 

Sanne van Gemerden
Sanne van Gemerden

Boswachter communicatie en beleven Zuid Drenthe