Ga direct naar inhoud

Herstel Turfvaartse Landgoederen

De Turfvaartse Landgoederen zijn een bijzonder natuurgebied in de gemeente Zundert. Maar de natuur staat onder druk. Het gebied verdroogt, waardoor vennen, beekjes en de bodem steeds droger worden. Planten en dieren die afhankelijk zijn van natte omstandigheden krijgen het daardoor steeds moeilijker.

Oude Buisse Heide

Natuurmonumenten werkt de komende jaren, samen met provincie Noord-Brabant en Waterschap Brabantse Delta, aan herstel van de waterhuishouding in de Turfvaartse Landgoederen. Door water langer vast te houden, versterken we de natuur en maken we het gebied beter bestand tegen droge periodes. 

Waarom is herstel nodig? 

Door (cultuur)historisch landgebruik en de noodzaak in het verleden om hiervoor aanpassingen in het watersysteem te doen, stroomt water voor de natuur te snel uit het gebied weg. Daardoor verdrogen niet alleen vennen en beekjes, maar dalen ook de grondwaterstanden. Dat heeft gevolgen voor planten en dieren die juist afhankelijk zijn van vochtige omstandigheden, zoals klokjesgentiaan, beenbreek, heideblauwtje, nachtzwaluw en gladde slang. 

Door de waterhuishouding te herstellen, krijgt de natuur weer betere omstandigheden om zich te ontwikkelen. Zo behouden we dit bijzondere landschap voor de toekomst. 

Wat gaan we doen?

De komende jaren werken we aan herstel van de waterhuishouding in drie deelgebieden: 

  • Oude Buisse Heide: Oude Buisse Heide is een afwisselend gebied met bossen, heide, historische lanen, vennen en kleinschalige akkers en weilanden. In het verleden zijn hier sloten gegraven om water sneller af te voeren. Daardoor stroomt niet alleen regenwater, maar ook kwelwater sneller uit het gebied weg. Ook trekken de vochtige heide en vennen in droge perioden sneller droog. We onderzoeken hoe we het water langer kunnen vasthouden, onder andere door sloten te verondiepen en het watersysteem regelbaar te maken met stuwtjes. Zo kan een stabielere waterhuishouding ontstaan, waardoor vochtige heide, vennen en bossen betere omstandigheden krijgen om zich te ontwikkelen.
     
  • De Reten: De Reten is van nature een gebied waar vochtige heide en vennen kunnen voorkomen. Daarvoor is het belangrijk dat het water gedurende een deel van het jaar dichtbij of op het maaiveld blijft. Door de bodemopbouw en de afwaterende werking van de Zoekse Loop stroomt water nu echter te snel uit het gebied weg. Daardoor zijn de omstandigheden voor vochtige natuur niet overal optimaal. Daarnaast komt in een deel van het gebied watercrassula voor, een invasieve waterplant. Bij de voorbereiding en uitvoering van de maatregelen houden we hier nadrukkelijk rekening mee om verspreiding zoveel mogelijk te voorkomen. We onderzoeken hoe we het water langer kunnen vasthouden en de natuurlijke waterhuishouding kunnen herstellen. Zo ontstaan betere omstandigheden voor vochtige heide, vennen en andere bijzondere natuur die afhankelijk is van natte omstandigheden. 
     
  • Lange Maten: Lange Maten is een beekdallandschap met heide, vennen en graslanden. Van nature hield het gebied water goed vast, maar door de drainerende werking van de Lange Matenloop stroomt water nu sneller uit het gebied weg. Daardoor zijn de omstandigheden voor vochtige natuur verslechterd en zijn verschillende vochtminnende planten achteruitgegaan. We onderzoeken hoe we het water langer kunnen vasthouden en de natuurlijke waterhuishouding kunnen herstellen. Zo ontstaan betere omstandigheden voor heide, vennen en andere natuur die afhankelijk is van natte omstandigheden. 

We onderzoeken momenteel welke maatregelen daarvoor nodig zijn. Daarbij kijken we onder andere naar: 

  • Het dempen of verondiepen van sloten en greppels
  • Het plaatsen van stuwen
  • Het herstellen van leemlagen
  • Het herstellen van oude vennen 

We voeren alleen maatregelen uit op gronden van Natuurmonumenten. Welke maatregelen worden uitgevoerd, hangt af van de resultaten van de onderzoeken die momenteel worden uitgevoerd. De verwachting is dat de resultaten in het najaar bekend zijn. 

Op de hoogte blijven 

Via deze pagina delen we nieuwe informatie over het project. Ook laten we weten wanneer onderzoeken starten, plannen worden uitgewerkt en werkzaamheden plaatsvinden. Heb je vragen? Neem contact met op met collega’s uit het team van Natuurmonumenten West-Brabant via [email protected]

Veelgestelde vragen 

Waarom doen we dit?

De maatregelen

Gevolgen voor de omgeving

Praktische informatie

Ven op de Oude Buisse Heide

Bezoekersinformatie

Bereikbaarheid

Laat de natuur leven. Help mee en bescherm de natuur in Nederland.