Ga direct naar inhoud

Tweede fase project natuurherstel De Wieden

Sinds de lente van 2025 zijn we in De Wieden begonnen met het openmaken van oude, verlande petgaten op diverse locaties. Het openmaken van deze oude petgaten en de aanleg van een tweede vooroever is onderdeel van een pakket Natura 2000-herstelmaatregelen. Natura 2000 is een Europees netwerk van beschermde natuurgebieden.

Nieuwe petgaten brengen alle stadia van verlanding terug

Als onderdeel van het Natura 2000 beheerplan ( een Europese wetgeving) neemt Natuurmonumenten samen met de Provincie Overijssel diverse natuurherstelmaatregelen om de overlevingskansen van bijzondere planten en dieren te vergroten.
Het unieke laagveengebied De Wieden kenmerkt zich door grote plassen, moerassen en veenweides. Gezamenlijk maken zij het oude cultuurlandschap van De Wieden zo bijzonder. De Wieden geniet Europese bescherming en is aangewezen als Natura 2000-gebied. Om de natuur te behouden en weerbaar te maken tegen de schadelijke uitstoot van stikstof zijn maatregelen nodig. De komende jaren werken Provincie Overijssel en Natuurmonumenten samen aan herstel van het dynamische laagveenlandschap, zodat de natuur weer weerbaar wordt en mensen kunnen blijven genieten van deze bijzondere natuur. Hiermee wordt de kwaliteit van het laagveenmoeras verbeterd en komt er nieuw plantenleven bij. 

Hoe gaan we de natuur herstellen?
 

We nemen verschillende maatregelen en voeren deze uit in opdracht van de provincie Overijssel: 

  1. Het graven van nieuwe petgaten gebeurt op diverse locaties. Ten westen en zuiden van Belt-Schutsloot, ten westen van de Schutsloterwijde (nabij Doosje) en het gebied ten noorden van de Noordse Stouwe en ten westen van het Molengat te Giethoorn.
  2. Aanvullend zomermaaien en afvoeren van het maaisel uit de tweede maaironde,
  3. Het verwijderen van bosopslag op jonge drijftillen. De drijftillen zelf willen we behouden.
  4. Het graven van sloten en greppels
  5. Het schrapen van de bodem ten behoeve van veenmosrietland, herstel en ontwikkeling van blauwgrasland en uitbreiding van galigaanmoeras.

Door deze maatregelen werken we eraan dat ons laagveen zo veerkrachtig is dat het de grote rijkdom aan zeldzame en bijzondere flora en fauna in stand kan houden.  

Kijk voor meer informatie over de natuurherstelmaatregelen op www.overijssel.nl/wiedenweerribben

Gefinancierd door de Europese Unie

Medegefinancierd door de Europese Unie

  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Loading...
  • Nieuwsoverzicht natuurherstel De Wieden Fase 2

    Bezoekersinformatie

    Bereikbaarheid