Veluwemeerkust
- Wandelen
- Bekijk alle routes

De natuur van Veluwemeerkust

Femke Welvaart
Boswachter van dit gebied
Over het gebied
Tussen Hierden en Hulshorst vind je natuurgebied Veluwemeerkust. Een weids en gevarieerd gebied met bloemrijke weilanden en een van de grootste essenhakhoutbossen van ons land. Het is het startpunt van de langste wandelroute door Gelderland.
Reeën flitsen voorbij in de schemer
Wandelen op de Zuiderzeebodem
Veluwemeerkust is een gebied met bijzondere historie, want vroeger regeerde hier de ruige Zuiderzee. Je wandelt hier dus letterlijk over de vroegere Zuiderzeebodem! Zo woest als destijds is het er nu niet meer, maar dynamisch is het zeker. Het gebied is volop in ontwikkeling. Natuurmonumenten heeft de afgelopen jaren nieuwe stukken aangekocht, zodat het straks nog weidser en bloemrijker wordt dan het nu al is.
Van orchidee tot zeearend
Naast de weidsheid is het hier het hele jaar door genieten van mooie bloemen en bijzondere dieren. In de geplagde weilanden groeien zeldzame orchideeën en zelfs vleesetende plantjes, de kleine en ronde zonnedauw. Koekoeksbloemen vind je er ook volop, ze kleuren de graslanden prachtig roze in het voorjaar. En waar water is, zijn vogels. Zo heb je zomers kans op een zeearend en in het najaar strijken honderden kleine zwanen neer op het meer.

Langste beek
Veluwemeerkust is een vochtig gebied. Niet zo gek, als je bedenkt dat er voortdurend water vanaf de hoger gelegen Veluwe stroomt. Zowel ondergronds als bovengronds. De Hierdense beek ontdek je als snel, naarmate je dichter bij het Veluwemeer komt. Daar mondt hij in uit. Dan heeft dit stroompje al een lange weg afgelegd, want hij komt ook door de Leuvenumse bossen bij Ermelo (waar hij Leuvenumse beek heet). Het is dan ook de langste beek van de Veluwe.
Sociale media
- Via X: boswachter Mirte Kruit
- Via Facebook: DeVeluwe











